נוער בסיכון

העצמת נוער בסיכון

330,000 ילדים ובני נוער מצויים במצבי סיכון ומצוקה, שהם תולדת העוני והמחסור.
סנדי, נערה בת 15, שלא שפר עליה הגורל, וגדלה בצל מחסור ועוני– חווה נזק משמעותי בהווה, ולא פחות מכך – העתיד שלה בסימן שאלה.
סנדי מסתובבת ימים רבים רעבה. 27% מהילדים האלו חווים ימים תמימים ללא אוכל.
בבית של סנדי ניתקו את החשמל. בחורף- קר, בקיץ- חם ובלילה- חשוך.
בנוסף סנדי ושכמותה נעדרי כלים להשכלה והתפתחות אישית. שכונת מגוריה הבלתי סימפטית בהחלט מהווה גורם סיכון להווה ולעתיד של סנדי.

בפיד ישראל מתבשלת עשיה יומיומית לרווחת נערים אלו בכל המישורים: מבחינה פיזית, לימודית, תעסוקתית, מוראלית וחברתית.

מודלי הפעילות לנוער בסיכון:

'מודל רוח עשיה'– דפוס פעולה בלעדי של פיד ישראל, אשר משלב אתהנוער בעשיה התנדבותית שוטפת של הארגון ובשותפות בפרויקטים תקופתיים. כך אנחנו מייצרים להם תעסוקה חיובית שבצידה מילוי מצברים וסיפוק בתרומה לקהילה ומימוש עצמי.

'מודל חלון הזדמנות לעתיד' – מפעל חינוכי – מקצועי של בניית תוכנית שיקום לנערים, בשיתוף עם רשויות הרווחה. כחלק מהתוכנית אנו שותפים בהענקת מלגות לימוד לנערים. מקצועות שעד כה היו חלומם של הנערים להשתלם בהם – הופכים לברי השגה.

'מודל יציאה מהרחוב'– פיד ישראל הופכת לבית השני או אפילו הראשון לנערים חסרי מסגרת ביתית תומכת. במקום לשבת על ברזלים ברחוב – הם מסתובבים במרץ בחלוקות המזון של פיד, או מעמידים ציוד באירועי הארגון. כך מתמעטים אחוזי השוטטות והפשיעה ברחובות.

 'מודל שולחן אחד'–בפיד ישראל מאחדים את הבלתי יאומן: פוליטיקאים בכנסת/ ידוענים לאומיים יושבים בשולחן אחד לצד נוער מתמודד בקשיי קיום. מקיימים שיח פתוח, 'הכל על השולחן'. באופן זה אנו משיגים היכרות בלתי אמצעית של הגורמים המשפיעים עם קולות המצוקה בשטח, ונכונות גבוהה יותר לסיוע.

אירועים לצעירים- פיד ישראל מפיק אירועים לילדים ולנערים ממשפחות רווחה. כדוגמת טקסי בר ובת מצווה שאנחנו עורכים לעשרות נערים ונערות. הטקסים נחגגים ברחבת הכותל המערבי , בשיתוף עם הקרן למורשת הכותל ולאחר מכן אנו מקיימים ארוע יוקרתי באולמי מונטיפיורי בעיר העתיקה, ולעיתים באולם 'אחר כותלינו' שבמנהרות הכותל. באולם ערוכה ארוחה עשירה, בלווי תזמורת ומעגל מתופפים. כי גם להם מגיע לחגוג כמו כולם…